A króm hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához

A króm hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához

Krómhiány tünetei lehetnek a vércukorszint ingadozása, a gyakori éhségérzet, édesség utáni vágy, a szellemi és fizikai kimerültség, a nehezen gyógyuló sebek

A vércukorszintre gyakorolt jótékony hatása miatt a króm pótlása nagyon fontos lehet cukorbetegeknek, inzulinrezisztenciában szenvedőknek. A króm az anyagcserét, az éhségérzetet is befolyásolja, ezért fogyókúrás étrend kiegészítésére is ajánlott.

A króm nélkülözhetetlen nyomelem a szervezet számára

Fontos szerepe van a vércukorszint szabályozásában, az energiatermelő folyamatokban, illetve az érelmeszesedés kockázatának csökkentésében. Króm hiányában többek között megemelkedhet a vércukorszint, a koleszterinszint, fáradékonyság, erőtlenség léphet fel, romlásnak indulhat a látás, a bőr állapota is.

Diabétesz, illetve inzulinrezisztencia esetén különösen oda kell figyelni a króm pótlására, mert az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért külső forrásból kell biztosítani rendszeresen a szükséges mennyiséget. 

A króm hatása:

  • hozzájárul a normál vércukorszint fenntartásához
  • elősegíti az értékes aminosavak beépülését, az izmok megfelelő működését
  • támogatja a testzsír csökkentését, az izomtömeg növelését
  • csökkenti a farkaséhséget, az édesség utáni vágyat
  • erősíti az inzulin jótékony hatását
  • serkenti a cukoranyagcserét
  • csökkentheti a diabétesz kialakulásának kockázatát
  • csökkenti a krómhiány okozta érelmeszesedést

Bár a króm hiánya önmagában nem feltétlenül okoz cukorbetegséget, de jelentősen megnövelheti az inzulinfüggő diabétesz és az érelmeszesedés kockázatát. A krómhiány tünetei lehetnek a vércukorszint ingadozása, a gyakori éhségérzet, édesség utáni vágy, a szellemi és fizikai kimerültség, a nehezen gyógyuló sebek. Koncentrálási nehézségek, memóriazavarok, illetve fokozott szorongás és hangulatingadozások is jelezhetik, hogy alacsony a szervezet krómszintje.

A króm pótlása fontos a normál vércukorszint fenntartásához

A króm olyan nyomelem, amely az inzulin által elősegíti a véráramból a cukormolekulák sejtekbe való eljutását, ott pedig a cukor energiává alakul át. A vércukor a vérben jelenlévő cukorszintet jelzi. Cukorbetegség esetén rendellenesen megemelkedik a vér cukorszintje, mert az ennek fenntartásáért felelős hormont, az inzulint a szervezet nem termeli kellő mennyiségben vagy nem használja megfelelő módon.

A króm pótlásával a magas vagy ingadozó vércukorszint helyreállítható, ezért fontos a folyamatos pótlása, mert a tartósan magas vércukorszint jelentősen megnövelheti a diabétesz kialakulását.

A króm segíti a túlsúly leadását

A króm hatással van az étvágyra, az anyagcserére is, ezért túlsúly esetén érdemes odafigyelni a megfelelő bevitelére. Természetes úton csökkenti az étvágyat, serkenti az anyagcserét, a zsírégetést, megakadályozhatja az izomvesztést.

A zsírégetés és étvágycsökkentés mellett a króm elősegíti az értékes aminosavak beépülését is a szervezetbe, ezzel megelőzheti a diétákkal sokszor együtt járó izomvesztést. Sportolóknak, nehéz fizikai munkát végzőknek is érdemes odafigyelniük a folyamatos krómbevitelre.

A króm hasznosulása

A króm pótlásakor arra is ügyelni kell, hogy az élelmiszerekben található különféle adalékanyagok, tartósítószerek, a finomított lisztek, a magas cukortartalmú ételek mind ronthatják a felszívódását és hasznosulását a szervezetben. Ezért felszívódási zavarokban szenvedők, diétázók számára ajánlott a magas krómtartalmú ételek fogyasztása vagy a krómtartalmú táplálékkiegészítők szedése.

Mikor ajánlott különösen a króm pótlása?

  • magas vagy ingadozó vércukorszintnél
  • cukorbetegség, inzulinrezisztencia esetén
  • metabolikus szindrómánál
  • túlsúlynál, nehéz fogyásnál
  • gyakori éhségérzetnél
  • lassú anyagcserénél
  • gyomor- vagy nyombélfekély esetén
  • magas vérnyomásnál
  • aktív sportolásnál
  • megerőltető fizikai munkavégzésnél

A króm természetes forrásai

A legjobb krómforrás a sörélesztő, de nagyobb mennyiségben a teljes kiőrlésű gabonákban, a hüvelyesekben is megtalálható, valamint a húsban, a májban, a sajtban.

Extra tipp:

A táplálkozás során bevitt krómmennyiség felszívódása alapból nagyon csekély, ezért táplálékkiegészítő választásakor érdemes a szervetlen krómformákkal szemben előnyben részesíteni a szerves krómot, amelyet a szervezet jóval könnyebben és nagyobb mennyiségben tud hasznosítani.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük