A lutein pótlása nélkülözhetetlen a megfelelő látáshoz

A lutein pótlása nélkülözhetetlen a megfelelő látáshoz

Különösen ajánlott az éleslátás javításához, az időskori látásromlás és a szembetegségek megelőzéséhez

A lutein egy természetes vegyület, amely a szemben, a retina közép területén lévő sárgafoltban, a makulában is megtalálható. Fontos a folyamatos pótlása, mert hiányában jelentősen megnőhet a látásproblémák, a különféle szembetegségek kockázata.

A luteinről

A lutein egy karotinoid típusú vegyület, amely a szemben természetes formában is jelen van, a retina középső részén, az úgynevezett makulában. Legfőbb szerepe, hogy kiszűrje a káros fénysugarakat, és ezzel védje a retinát. A szemnek a fényviszonyokhoz való megfelelő alkalmazkodását is segíti, hozzájárul a normál éleslátáshoz.

A lutein megtalálható sok zöldségben, gyümölcsben, ezek rendszeres fogyasztásával biztosítható a megfelelő mennyiségű pótlása. Azonban kevés zöldség-, illetve gyümölcs fogyasztásakor, emésztési problémák, felszívódási zavarok és bizonyos betegségek, állapotok esetén szükségessé válhat táplálékkiegészítőkkel is pótolni a luteint.

Mit okozhat a lutein hiánya?

Ha kevés luteinhez jut a szervezet, az jelentősen megnövelheti mind a látásproblémák, mind a szembetegségek kockázatát! Különösen ajánlott az éleslátás javításához, az időskori látásromlás és a szembetegségek megelőzéséhez. A lutein pótlására azoknak is jobban oda kell figyelniük, akik erős UV-fénynek, napsugárzásnak vannak kitéve, szabadtéri munkát végeznek, vagy sokat dolgoznak monitorok előtt.

A lutein hatása

A lutein elnyeli a káros UV-sugarakat, és semlegesíti a gyulladást, sejtkárosodást okozó szabadgyököket a szervezetben. Védi a retinát, javítja az éleslátást, lerövidíti a szem alkalmazkodási idejét, növelheti a látótávolságot is. Jelentősen csökkentheti, lassíthatja az időskori látásromlást, megelőzheti a szembetegségeket, a makuladegeneráció kialakulását is.

Mikor ajánlott különösen a lutein pótlása?

  • korral járó látásromlás megelőzéséhez, illetve lassításához
  • gyakori erős fénysugárzásnak való kitettségnél
  • monitor előtt, illetve szabadban végzett munka esetén
  • homályos látásra, szürkületi vakságra
  • gyakori szemszárazságra, fáradt szemekre
  • makuladegeneráció megelőzéséhez, kezelésére
  • szemműtétet követően a regeneráció gyorsítására

Javítja az éleslátást

lutein természetes úton nyújt védelmet a káros környezeti hatásoktól a szem számára. 

Hozzájárul a retina épségének fenntartásához, csökkenti az erős, vakító fény okozta látásproblémákat, javítja a kontrasztlátást, megnöveli a látótávolságot, és gyorsítja a szem alkalmazkodási idejét. Elősegíti a megfelelő látás, különösen az éleslátás javítását.

A lutein elnyeli a nap káros ibolyántúli sugarait, antioxidáns hatásával megköti és semlegesíti a szem fényérzékeny részében elszaporodó, a sejteket oxidáló, azaz károsító szabadgyököket. Megfelelő mennyiségben pótolva csökkenti a korral járó látásromlást, lassítja a látás fokozatos gyengülését. Csökkentheti a makuladegeneráció kockázatát, amely a leggyakoribb oka a szembetegségeknek, idővel akár látásvesztést is okozat.

Makuladegeneráció megelőzésére

A makuladegeneráció az éleslátásért felelős sárgafolt sorvadásos betegsége, amely jellemzően 50 éves kor felett jelentkezhet. Jellemző tünetei a homályos látás, a látótér középső részén megjelenő kisebb-nagyobb foltok, a színérzékelés, az arcfelismerés romlása, az egyre erősebb dioptria szükségessége.

A lutein folyamatos pótlásával nagymértékben csökkenthető a makuladegeneráció kockázata!

Kinek javasolt elsősorban a lutein pótlása?

  • Az idősebb korosztálynak a korral járó látásromlás lassításához.
  • Azoknak, akik sok időt töltenek monitorok előtt.
  • A szemet megerőltető munkánál (pl. fotózás, hegesztés stb.).
  • Akik a szabadban dolgoznak, vagy rendszeresen a szabadban sportolnak.
  • Gyakori szemfáradtsággal, szemszárazsággal küszködőnek.
  • Szemműtét után a felépülés elősegítésére.

A lutein természetes forrásai

A színes zöldségekben, főként a sötétzöld levelűekben sok lutein található, például a spenótban, a brokkoliban vagy a káposztafélékben. A gyümölcsök, főleg a narancs, a barack, a papaya is jó luteinforrás, állati eredetű táplálékok közül pedig a tojás. Ha valaki keveset fogyaszt ezekből a mindennapi étrendjében, akkor érdemes táplálékkiegészítővel is pótolni a luteint.

Extra tipp:

A lutein pótlása nemcsak a látásromlás, szembetegségek megelőzésében segíthet, de például már kialakult makuladegeneráció esetén is. A lutein alkalmazása már néhány hónapon belül látványos javulást hozhat.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük