A jód hiánya idegrendszeri zavarokat is okozhat

A jód hiánya idegrendszeri zavarokat is okozhat

A jód legjobb forrásai a tengeri halak, a kagyló, a homár, a tengeri só

A jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigyhormonok előállításához. Pótlására különösen oda kell figyelni pajzsmirigy-alulműködés esetén, állandó fáradtságérzetnél, fázékonyságnál, valamint a várandósság alatt és változókorban.

Miért fontos a jód a szervezet számára?

A jód az egyik legfontosabb vegyület a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, a pajzsmirigyhormonok termeléséhez. Részt vesz az idegi folyamatokat, az anyagcsere szabályozásában, a vérkeringés egészséges fenntartásában.

Ha nem jut elegendő jódhoz a szervezet, a pajzsmirigy működésében zavarok lépnek fel, göbök, miómák alakulhatnak ki. Anyagcsere-problémák jelentkeznek, romlásnak indul a testi és a szellemi teljesítőképesség, az izmok működése, a koncentráció, a memória. A haj is gyengül, erősen hullani kezd, a bőrben is gyulladások léphetnek fel.

Jódhoz az ételekkel és az ivóvízzel juthat a szervezet, de általában egyik sem tartalmazza azt a mennyiséget, amelyre valóban szükség van. A talaj és az ivóvíz jódtartalma alacsony, így a hazai élelmiszerekkel és ivóvízzel kevés jód kerül a szervezetbe. A jódban gazdag, tengeri eredetű ételek fogyasztása is jellemzően kevés. A jódhiány ezért gyakori jelenség.

A jódhiány tünetei 

A jódhiány jellemző tünetei közé elsősorban a különféle pajzsmirigyproblémák tartoznak, például a pajzsmirigy alulműködése, göbök megjelenése és a golyva, a pajzsmirigy megnagyobbodása. Miómák, csomók jelenhetnek meg a petefészekben, a méhben, a mellekben, a férfiaknál pedig prosztataproblémák alakulhatnak ki.

A jód hiánya hatással van az immunrendszer és az idegrendszer működésére is, csökken a kórokozókkal szembeni ellenálló képesség, fokozott fáradtság, kimerültség jelentkezik, romlik a koncentráció, a memória, de még depresszió is kialakulhat.

Várandósság alatt a jódhiány testi és szellemi fogyatékosságot okozat a születendő gyermeknél, gyermekkorban pedig a növekedésben való visszamaradottságot, alacsony intelligenciahányadost.

Mikor ajánlott különösen a jódpótlás?

  • pajzsmirigy-alulműködés esetén
  • anyagcserezavaroknál
  • a várandósság és a szoptatás alatt
  • változókorban
  • indokolatlan súlynövekedésnél, hízékonyságnál
  • fáradékonyságnál, fázékonyságnál
  • koncentrációs és memóriazavaroknál
  • ritkuló hajnál, fokozott hajhullásnál
  • száraz, problémás bőrnél

A jód létfontosságú a pajzsmirigy egészséges működéséhez

A pajzsmirigy feladata a pajzsmirigyhormon termelése, amely szinte minden szerv működésére kihat. Részt vesz a növekedésben, az anyagcserében, a szexuális funkciókban, az agyi, idegrendszeri folyamatokra. A jód nélkülözhetetlen a pajzsmirigy hormonjainak előállításához, ezért nagyon fontos odafigyelni a megfelelő mennyiségű bevitelére.

Védi a gyomrot, a beleket, a melleket

Jódra nemcsak a pajzsmirigynek van szüksége, fontos a gyomor és a bél nyálkahártyáinak épsége, a sugárzásra érzékeny szervek, különösen a mell, a tüdő, a here egészségének megőrzéséhez is. A jód ugyanolyan erős antioxidáns hatású, mint a C-vitamin, megköti és semlegesíti a szervezetben elszaporodó, a sejteket károsító szabadgyököket.

A jód természetes forrásai

A jód legjobb forrásai a tengeri halak, a kagyló, a homár, a tengeri só. Azonban ezek jellemzően nem fordulnak elő rendszeresen a mindennapos étrendben, ezért érdemes táplálékkiegészítőkkel is pótolni a jódot.

Különösen fokozott jódszükséglet idején, például a várandósság és a szoptatás időszakában, kamaszkorban, változókorban, aktív sportoláskor vagy nehéz fizikai munkát végezve.

Extra tipp:

A jód pótlásakor ügyelni kell arra, hogy bizonyos növények és vegyületek jelentősen csökkentik a jód felszívódását és hasznosulását. Ilyen a fluorid, a nitrát vagy a káposztafélékben megtalálható glikozinolátok.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük