A szelén antioxidáns hatású, védi a sejteket a károsodástól

A szelén antioxidáns hatású, védi a sejteket a károsodástól

Főként pajzsmirigy-alulműködés esetén, de túlműködéskor is érdemes a szelént pótolni, különösen, ha autoimmun eredetű a probléma

A szelén kiemelten támogatja az immunrendszer megfelelő működését, a kórokozókkal szembeni védekezőképességét, de a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy és a máj egészségéhez is nélkülözhetetlen a pótlása.

A szelén létfontosságú ásványi anyag

Legfontosabb szerepe erős antioxidáns hatásából adódik, képes csökkenteni az oxidatív stressz mértékét. Ez azt jelenti, hogy megköti és semlegesíti azokat a szervezetben keletkező szabadgyököket, amelyek oxidálnák, azaz károsítanák a sejteket, és ezzel sokféle betegség okozói lehetnek.

Antioxidánsként jelentősen erősíti az immunrendszert, megfelelő mennyiségű szelén jelenlétében a kórokozók elleni védekezés is intenzívebben zajlik. Járványos időszakban különösen fontos lehet a pótlása, mert hozzájárul a fertőzések megelőzéséhez, illetve betegség esetén a gyógyulási folyamatok felgyorsításához.

A szelén nagy befolyással van a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy és a máj működésére is. Hiánya jelentősen megnövelheti a pajzsmirigyproblémák, a hasnyálmiriggyel összefüggő betegségek, a szív- és érrendszeri zavarok, valamint a vérszegénység, a prosztataproblémák, a terméketlenség kockázatát. 

Milyen tünetek utalhatnak szelénhiányra?

  • pajzsmirigy-alulműködés
  • gyakori, visszatérő fertőzések
  • izomgyengeség, izomfájdalom
  • fáradékonyság, kimerültség
  • vérszegénység
  • fokozott pigmentáció (anyajegyek, májfoltok)
  • bőrgyulladások
  • erős hajhullás, körömtöredezés
  • prosztataproblémák kialakulása
  • terméketlenség

A szelén fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez

A jód mellett a szelén az egyik legfontosabb ásványi anyag a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Részt vesz a pajzsmirigyhormonok termelésében és lebontásában is. Főként pajzsmirigy-alulműködés esetén, de túlműködéskor is érdemes a szelént pótolni, különösen, ha autoimmun eredetű a probléma. A szelén pótlása jótékony hatású az ATPO-szintre, amely a kóros autoimmun folyamatot jelzi. 

Kiemelten védi a májat

A szelénpótlás kifejezetten ajánlott azok számára, akik bármilyen májbetegségben szenvednek, mert a szelén jelentősen csökkenti a májat ért károsodásokat, megelőzheti a májcirrózist, a hepatitiszt is.

Csökkenti a koleszterinszintet, megakadályozhatja a vérrögképződést

A szelén csökkenti a vérben a káros koleszterin szintjét, gátolja a vérlemezkék összecsapódását, ezzel a vérrögök keletkezését. A vérrögök kialakulása pedig könnyen vezethet trombózishoz, infarktushoz vagy tüdőembóliához. 

Termékenységi problémáknál is fontos a pótlása

Férfiaknál a szelénhiány a spermiumok termelésében okoz zavart, a nőknél könnyen terméketlenséghez, meddőséghez vezethet. Várandósság alatt is ügyelni kell a pótlására, mert a kevés szelénbevitel a gyermek kis születési súlyával járhat.

A haj, a bőr, a köröm egészségéhez

Antioxidánsként, a sejtkárosító szabadgyökök semlegesítésével a szelén a haj, a bőr és a köröm állapotára is hatással van. Lassítja az öregedési folyamatokat, a ráncok kialakulását, az öregségi foltokat, a haj őszülését, ritkulását, a körmök gyengülését. Az olyan bőrproblémákat is kezeli, mint az ekcéma, az övsömör vagy a pikkelysömör.

A szelén természetes forrásai

A legtöbb szelén a tengeri állatok húsában található, valamint a belsőségekben, a májban és a vesében, illetve a teljes kiőrlésű gabonafélékben. A magas fehérjetartalmú ételek is sok szelént tartalmaznak, mint a hús, a hal, a tej, a tojás és a hüvelyesek.

Extra tipp:

Változókorban lévő nőknek is nagyon ajánlott a szelénpótlás, mert jelentősen enyhíti a kellemetlen tüneteket, a fokozott izzadékonyságot, a hőhullámokat, a hangulatingadozásokat, a rossz közérzetet.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük