A valeriána mellékhatások és hozzászokás nélkül segít szorongás és alvásproblémák esetén

A valeriána mellékhatások és hozzászokás nélkül segít szorongás és alvásproblémák esetén

A valeriána nagymértékben csökkentheti az elalváshoz szükséges időt, és javíthatja az alvás minőségét, illetve mennyiségét

A valeriána (macskagyökér) nagyon népszerű gyógynövény, mert természetes úton, káros mellékhatások és függőség kialakulása nélkül fejti ki nyugtató és altató hatását. Oldja a szorongást, a félelemérzetet, csökkenti a stresszt, elősegíti a mély, pihentető alvást.

Milyen növény a valeriána?

A valeriána egy évelő, lágyszárú növény, gyökerének jellegzetes, erős illata van. Macskagyökérnek azért hívják, mert ez az illat nagy hatással van a macskákra, odavonzza őket a növényhez.

A valeriána gyökerének legfőbb hatóanyaga az izovaleriánsav, amely a központi idegrendszerre hat. Befolyásolja a gamma-amino-vajsavat (GABA), ez a hírvivő anyag pedig segít szabályozni az agyban és az idegrendszerben lévő idegi impulzusokat. A valeriána meggátolja a GABA lebomlását, ezzel pedig szorongásoldó, nyugtató hatást fejt ki, hasonlóan a szintetikus gyógyszerekéhez, mint például a válium vagy a xanax.

A szintetikus gyógyszerekkel ellentétben azonban nincs káros mellékhatása, és nem okoz hozzászokást, sem elvonási tüneteket az elhagyásakor.

A valeriána nyugtató, szorongásoldó hatású

A macskagyökérben lévő növényi hatóanyagok az agy azon területére hatnak, amelyek a stresszre és a félelemre adott válaszokat szabályozzák. Jelentősen csökkenti, vagy meg is szüntetheti a szorongást, az idegességet, a félelemérzetet, javítja a hangulatot, a közérhetet is.

Stresszcsökkentő és nyugtató hatásával depresszióra, pánikbetegségre hajlamosaknak különösen hasznos lehet a tünetek enyhítésére, a betegség megelőzésére, vagy súlyosságának csökkentésére.

A valeriána segít a könnyű elalvásban, a pihentető, mély alvásban

A különféle alvászavarok nagyon sok embert érintenek. Ide tartozik a nehéz elalvás, a gyakori éjszakai felriadás, a felületes alvás, a fáradtan ébredés, a horkolás, a fogcsikorgatás, az alvajárás is. A valeriána nagymértékben csökkentheti az elalváshoz szükséges időt, és javíthatja az alvás minőségét, illetve mennyiségét. Krónikus alvászavarban szenvedőknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása.

Természetes altató hatású, azonban a szintetikus altatószerekkel szemben nem hat ki károsan a napközben tevékenységekre, a munkavégzésre vagy a vezetésre, mert nem marad fenn tompító hatása.

A valeriána egyéb jótékony hatásai

A valeriána hasznos lehet azok számára is, akiknél a sok stressz, szorongás szívproblémákat vagy gyomor- és bélrendszeri zavarokat okoz. Lenyugtatja a túlterhelt szívet, csökkenti a magas vérnyomást, oldja a feszültséget, a görcsöket, ellazítja a gyomor és a bélrendszer izmait. Gyakori fejfájás, izomgörcsök vagy menstruációs panaszok esetén is hatékony, refluxosok is nagy hasznát vehetik a kellemetlen tünetek csökkentésére.

Stresszcsökkentő, nyugtató hatása mellett a valeriána bizonyos idegi funkciók javítására is alkalmas. Idegi eredetű szívritmuszavarokra, mozgáskoordinációs problémákra, a sérült érző és mozgató idegek regenerálódásához is javasolják. Agyvérzés után segíthet a felépülésben.

Mennyire biztonságos a valeriána használata?

A valeriána hosszútávon is biztonsággal alkalmazható gyógynövény, nem okoz semmilyen káros mellékhatást, elváltozást a szervezetben. Nem befolyásolja negatívan a mentális vagy fizikai teljesítményt, nem okoz napközbeni fáradékonyságot vagy kábaságot.

A szintetikus szorongásoldó, altató gyógyszerekkel szemben a valeriána még rendszeres használat során sem okoz függőséget, abbahagyásakor nem jelentkeznek kellemetlen elvonási tünetek.

Mikor ajánlott különösen a valeriána alkalmazása?

  • fokozott stressz, szorongás csökkentésére
  • nehéz elalvásra, gyakori éjszakai felriadásra
  • horkolásra, fogcsikorgatásra
  • alvajárásra, rémálmokra
  • kialvatlanság, fáradtság esetén
  • idegi eredetű gyomorpanaszokra és szívpanaszokra
  • depressziós vagy pánikbetegség tüneteire

Extra tipp:

A valeriána jótékony hatása tovább fokozható más szorongásoldó, alvásjavító gyógynövényekkel, mint például a citromfű, a komló, a golgotavirág. Biztonsággal elegyíthetők.

Kapcsolódó termékkategória

Kapcsolódó termékek


Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük