Az emésztőenzimek nélkülözhetetlenek a megfelelő emésztéshez

Az emésztőenzimek nélkülözhetetlenek a megfelelő emésztéshez

Az elfogyasztott táplálékok három legfőbb alkotóeleme a zsír, a fehérje és a szénhidrát. Ehhez alapvetően három emésztőenzim szükséges: a lipáz, a proteáz és az amiláz

Az emésztőenzimek, mint nevük is mutatja, kiemelt szerepet játszanak az emésztési folyamatokban, az elfogyasztott ételek, a fehérjék, a zsírok, a szénhidrátok lebontásában és feldolgozásában. Hiányuk többek között gyakori puffadást, hasfájást, görcsöket, gyulladásokat, hasmenést vagy székrekedést is okozhat.

Az emésztőenzimekről

A táplálkozás során az elfogyasztott élelmiszereket a szervezet különféle mikro- és makrotápanyagokra bontja szét, hogy azokból energiát nyerhessen. Ehhez a folyamathoz nélkülözhetetlenek az emésztőenzimek.

Az emésztőenzimek olyan fehérjemolekulák, amelyek elősegítik a megfelelő emésztést, az anyagcserét, a méregtelenítést. Az emésztőenzimek nagy részét a szervezet elő tudja állítani, legnagyobb részük a hasnyálmirigyben termelődik, más részük a szájüregben, a májban, a gyomorban, a vékonybélben található.

Vannak olyan emésztőenzimek is, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, hanem külső forrásból, az elfogyasztott élelmiszereken keresztül jut hozzá. Ezért fontos a kiegyensúlyozott étrend. Az emésztőenzimek hiányát elsősorban emésztési problémák jelzik, de a hiány hatással lehet az idegrendszerre, az energiaszintre, a közérzetre is.

Milyen esetekben ajánlott különösen az emésztőenzimek pótlása?

  • gyakori haspuffadás, teltségérzet
  • hasfájás, hasi görcsök
  • túlzott bélgázképződés
  • gyomorégés
  • hasmenés vagy székrekedés
  • felszívódási zavarok
  • ételintoleranciák
  • irritábilis bél szindróma (IBS)
  • gyulladásos bélbetegség 
  • fáradékonyság, gyengeség
  • gyakori fertőzések, gyulladások

A legfontosabb emésztőenzimek

Az elfogyasztott táplálékok három legfőbb alkotóeleme a zsír, a fehérje és a szénhidrát. Ehhez alapvetően három emésztőenzim szükséges: a lipáz, a proteáz és az amiláz.

A lipáznak a zsírok lebontásában van létfontosságú szerepe. A hasnyálmirigy termeli, így alacsony vagy magas szintje a hasnyálmirigy megbetegedését jelezheti. A lipáz a vékonybélben fejti ki hatását, elősegíti az élelmiszerekkel bevitt zsírok emésztését, felszívódását és hasznosulását. Hiányára elsősorban étvágytalanság és erős hasi fájdalmak figyelmeztethetnek.

A proteáz fehérjebontó enzim, amely a fehérjéket aminosavakra és peptidekre bontja le, így a szervezet már jól tudja hasznosítani azokat. Ha alacsony a proteáz szintje, az nagymértékben megnövelheti a bélrendszeri gyulladások kockázatát, valamint a gombás fertőzések szétterjedését.

Az amiláz a szénhidrátokat, keményítőket bontja le kisebb cukrokra, hogy felszívódhassanak a tápcsatornában. Hiányát leginkább székelési problémák jelzik, gyakran híg széklet formájában, de fáradékonyság, hangulati zavarok és gyulladások is jelentkezhetnek, mely utóbbiak a bőrre is kiterjednek.

Az enzimek specifikus működésűek, azaz mindegyik enzim csak egy bizonyos biokémiai reakciót gyorsít fel. A szervezetben több tízezernyi enzim is található. A lipázon, proteázon, amilázon kívül még számos emésztőenzim jelenléte fontos. Ilyenek például a laktáz, amely a tejben, a tejtermékekben lévő laktózt (tejcukrot) készíti elő a megfelelő emésztéshez és hasznosuláshoz, vagy a bromelain, az ananászból kivont enzim, amely gyorsítja a fehérjék lebontását, gyulladáscsökkentő, gyomornyugtató hatása is van.

Extra tipp:

Az emésztőenzimek pótlása nemcsak az egészséges emésztési folyamatokhoz szükségesek, de a méregtelenítéshez is, a toxinok semlegesítéséhez, az immunrendszer normál működéséhez, a vitaminok, ásványi anyagok elraktározásához, hasznosításához, valamint a hormonok megfelelő termelődéséhez.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük