A probiotikumok feladata bélflóra egyensúlyának fenntartása

A probiotikumok feladata bélflóra egyensúlyának fenntartása

Ha felborul a bélflóra egyensúlya, csökken a hasznos baktériumok száma és megnő a káros baktériumoké, akkor az immunrendszer nem tud megfelelően működni, védekezni a kórokozókkal szemben

A probiotikumok olyan hasznos baktériumok, amelyek természetes módon jelen vannak a bélrendszerben, segítik az egészséges emésztést, bélmozgást, védelmet nyújtanak a káros baktériumokkal szemben, az immunrendszert is erősítik.

A probiotikumok hasznos baktériumok

Az emberi szervezetben milliónyi baktérium található, ezek egy kis része problémákat okozhat, más része semleges hatású, és vannak kifejezetten jótékony baktériumok is. Ezek a probiotikumok, a bél mikroflórájának természetes alkotóelemei. 

A probiotikumok a bélflóra egyensúlyának helyreállításával és fenntartásával erősítik az immunrendszert, megvédik a szervezetet a káros baktériumokkal szemben. Kiszorítják a betegséget okozó baktériumokat, ezért nemcsak probléma esetén, de megelőzésre is érdemes évente többször kúraszerűen probiotikumot fogyasztani.

A probiotikumok értékes vitaminokat is termelnek, növelik a tápanyagok, a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását, hasznosulását. Szabályozzák az emésztést, elősegítik az egészséges bélmozgást. Védik a szervezetet a káros baktériumokkal szemben, megelőzik az antibiotikumok által a bélben okozott károsodást. Csökkentik a laktózintolerancia és az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit, a húgyutak megfelelő működéséhez is hozzájárulnak. Jótékony hatásúak a koleszterinszintre, a vércukorszintre és a vérnyomásra. Csökkentik az allergiák, az ekcéma kialakulásának kockázatát, illetve meglévő tüneteit.

Fontos a bélflóra védelme!

A bélflórában sok létfontosságú vitamin, enzim és hormon termelődik, és ami nagyon fontos, az immunanyagok mintegy 70%-a. Ha felborul a bélflóra egyensúlya, csökken a hasznos baktériumok száma és megnő a káros baktériumoké, akkor az immunrendszer nem tud megfelelően működni, védekezni a kórokozókkal szemben.

Ha legyengül az immunrendszer, a szervezet védtelenebbé válik a fertőzésekkel, betegségekkel szemben, minden területen problémák jelentkezhetnek. Például hormonális zavarok, keringési problémák, allergiás reakciók. Gluténérzékenység, laktózérzékenység léphet fel, de a bőr ellenálló képessége is csökken, továbbá gyengül a szellemi és fizikai erőnlét.

Mitől sérülhet a bélflóra?

A bélflórában lévő káros és hasznos baktériumok normál aránya könnyen felborulhat például antibiotikum szedésekor. Az antibiotikum ugyanis nemcsak a káros, betegséget okozó baktériumokat pusztítja el, hanem a hasznos baktériumokat is. A stressz, a különféle fertőzéses megbetegedések, a szennyezett levegő, a méreganyagokkal, vegyi anyagokkal való érintkezés is hatással van a bélflóra állapotára.

Tünetek, amelyek a bélflóra sérülését jelzik:

  • elhúzódó hasmenés
  • gyakori gyomorfájás
  • puffadás, gázosodás
  • felszívódási zavarok, IBS
  • gluténérzékenység, laktózérzékenység
  • allergiás reakciók
  • visszatérő húgyúti fertőzések
  • különböző bőrproblémák, bőrelváltozások
  • általános gyengeség, fáradtságérzet

Probiotikumok pótlásával helyreállítható a bélflóra egyensúlya

A bélflóra sérülése esetén nagyon fontos a probiotikumok pótlása, hogy helyreálljon az egészséges egyensúly. A probioitikumok természetes forrásai a különféle tejtermékek, joghurtfélék, de táplálékkiegészítőkkel is pótolhatók.

Mindkét módszerrel hatékony a probiotikumok bevitele, azonban a táplálékkiegészítőkben koncentráltabban vannak jelen a probiotikumok és nagyobb mennyiségben, többféle fajtában.

Mikor ajánlott probiotikumot szedni?

  • antibiotikum szedésekor a kiirtott hasznos baktériumok pótlására
  • gyulladásos bélbetegségek esetén
  • emésztési problémáknál
  • hányással, hasmenéssel járó betegségeknél
  • utazások előtt a bélflóra védelmére
  • visszatérő húgyúti fertőzéseknél a hüvelyflóra helyreállítására
  • bőrgyulladásoknál, bőrbetegségeknél
  • szájüregi fertőzéseknél, fogszabályzó vagy műfogsor viselésénél
  • fogyókúra, szigorú diéta alatt

Az őszi és a tavaszi időszakban érdemes probiotikumkúrát tartani, mert ilyenkor a szervezet fogékonyabb a fertőzéses eredetű megbetegedésekre, fontos az immunrendszer támogatása.

Extra tipp:

Probiotikum szedésekor nem kell tartani a túladagolástól vagy a káros mellékhatásoktól. A probiotikumok természetes módon is jelen vannak a szervezetben, nem okozhatnak problémát, a felesleges mennyiség pedig egyszerűen kiürül a szervezetből.

Kapcsolódó Termékkategória

Kapcsolódó termékek


Átmeneti készlethiány, jelenleg nem rendelhető

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük